Jäta navigatsioon vahele

Teksti suurus

Kontrastsus

×

Koolituskogemus Austriast ehk kuidas meist Europeers’id said

24.-28. mail toimus Austria pealinnas Viinis EuroPeers koolitus, mis tõi kokku 24 noort erinevatest riikidest, eemärgiga oma Erasmus+ kogemust jagada ja EuroPeers’ide võrgustikuga liituda.

2005. aastal sai Saksamaal alguse EuroPeers võrgustik, kuhu koonduvad Erasmus+ ja/või Euroopa Noored projektikogemusega noored, kes soovivad oma inspireerivad lugusid teistega jagada ja seeläbi programmi võimalusi veelgi laiemale sihtrühmale tutvustada.

Saksamaalt alguse saanud EuroPeers liikumine on tänaseks jõudsalt laienenud ka teistesse Euroopa riikidesse ning selleks, et võrgustikuga liituda, tuleb enne osaleda EuroPeers koolitusel. Koolitusel osalemise üleskutse oli SANA kodulehel, kandideerimine toimus Salto keskkonna vahendusel ning valituks osutusid ka kolm eestlast: Angela, Gerli ja Triin.

Nagu öeldud, siis EuroPeers võrgustikuga liitumine toimub koolituse kaudu, seda eesmärgil, et uued EuroPeers’id õpiksid põhjalikumalt tundma erinevaid rahvusvahelisi võimalusi ja viise ning meetodeid, mille abil Erasmus+ programmi teistele tutvustada.

Nelja päeva jooksul saime täpsemalt teada, mida EuroPeers endast täpsemalt kujutab; jagasime ja analüüsisime oma Erasmus+ programmi kogemust läbi mitteformaalsete vestluste teiste koolitusel osalejatega; praktiseerimine kogemuse jagamist läbi praktilise ülesande ning alustasime oma esimese EuroPeers projekti planeerimist.

Oma senised projekti läbiviimise oskused saime kõik proovile panna, kui koolitajad andsid meile ülesandeks Viinis Erasmus+ programmi tutvustada. Kolm gruppi saadeti erinevatesse noortekeskustesse, programm ja meetodid tuli ise kokku panna; kaks gruppi said aga lisaks programmile ja meetoditele valida veel, kus aktsioon läbi viia. Õnneks oli ilm Viinis päikesepaisteline ja rahvast täis parke palju. Oma grupiga suundus parki ka Gerli grupp, kes oli valmistanud paberile joonistatud suure Euroopa kaardi, kuhu noored said märkida, millistes riikides nad käinud on ning kuhu tahaksid minna. Kaart püüdsid noortes tähelepanu ning kui reisimishuvi tekitatud, oli Erasmus+ info erinevate võimaluste kohta just see, mida neil vaja oli.

Triin ja Angela seevastu sattusid programmi tutvustama noortekeskusesse, kus noorsootöötajad ja türgi taustaga noored polnud varem Erasmuse võimalustest kuulnud. Sealne aktsioon toimus aruteluringi formaadis, kus räägiti oma kogemusest ja vastati küsimustele.

“Ma pole noorsootööd õppinud, ent üks õhtu Viini ühes mitte just kõige tavalisemas noortekeskuses tõestas mulle, kui ütlemata vajalik, kirju ja ettearvamatu valdkond see on ning et ühel päeval tahaksin ma selles rohkem orienteeruda, osata ning julgeda.
Eestis olen ikka teinud aeg-ajalt noortele rahvusvaheliste võimaluste kohta infoesitlusi, ent hoopis teises kultuuris seda teha on hindamatu kogemus! Juba noortekeskusesse sisenedes saime aru, et noori, kelle emakeeleks oleks saksa keel ning kes pärit klassikalistest Austria perekonadest, polegi. Õigemini, et, selle maja kliendid on peaaegu et ainult noormehed ning Türgi noormehed. Olime tolleks õhtuks ettevalmistanud mõned jääd sulatavad mängud, küsimused ja teemad, mille üle arutleda, meie sündmuse päris alguses saime aga aru, et need plaanid võib rahulikult tuleviku tarvis ootele jätta. Olime enne infosündmust omavahel igaks juhuks ka kokkuleppinud, et võtame asju vabalt ning kõik läheb nii, nagu minema peab. Sel hetkel mõistsime, et keelebarjääri, kultuuriliste erinevuste ja lihtsalt ka seetõttu, et noormehed panid meid veidi proovile, on väga hea, et lubasime asju vabalt võtta, kuna noormeeste küsimused olid täiesti seinast-seina ning liikmed aruteluringis vahetusid õhtu jooksul pidevalt. Nägime lähedalt, kui oluline roll on kanda noorsootöötajal niivõrd kirjus ja keerukas kultuuriruumis.

Mul on väga hea meel, et koolitus saamaks Europeer-iks viis meie vahvat multikultuurset ja rahvusvahelist kampa lisaks erinevatele omakeskis toimunud töötubadele, infoesitlustele ka loengusaalist välja, meie päris tööpõllule,” jagab oma muljeid Angela.

Neli koolituspäeva Viinis olid igati põnevad, tulvil uusi teadmisi ja vahvaid tutvusi. Ja teadmisi mitte ainult Erasmus+ valdkonnast ning toimuvast, aga ka kohaletulnud koolitujate endi jaoks huvi pakkuvatest teemadest, alates taaskasutusest kuni erinevatel sündmustel vabatahtlikuks olemiseni. Sündmuse korraldajad suutsid luua väga vaba ja mõnusa õhkkonna, kus arutelude tekkimine ja kogemuste vahetamine toimus kergelt ning meeldivalt. Kirsiks tordil õnnestus meil külastada ka Viini Filharmoonikute suveöö kontsertetendust Schönbrunni lossi pargis.

Kui Sul on huvi EuroPeers võrgustikuga liitumise vastu, siis hoia SANA kodulehel olevatel pakkumistel silm peal!

Angela Tikoft, Gerli Tiido, Triin Roos