Jäta navigatsioon vahele

Teksti suurus

Kontrastsus

×

„Loodusega sõbraks“ noortekohtumine Laulasmaa ja Narva noortega

12. aprillil 2016 oli minul ja kahel minu klassiõel võimalus külastada Laulasmaal toimuvat noortekohtumist „Loodusega sõbraks“. Jälgisime projektis osalejate tegemisi viie tunni jooksul.

Laulasmaal bussist välja tulles polnud meil õrna aimugi, mis suunas me minema peaks ja milline kool üldse välja näeb. Lõpuks kooli üles leidnud, avastasime, et see nägi välja väga uus ja lausa kutsus inimesi uurima, mis sees toimub.

Koolis võttis meid vastu noor ja särtsakas tüdruk, kes juhatas meid läbi kooli aulasse, kus projektis osalevad noored parasjagu toimetasid.  Alustuseks tegime ühe ergutusmängu, mis oli lõbus ja peale mida tundsin end kohe võõraste noorte seas palju mugavamalt.

Laulasmaa

Peale mängu jagati kohtumisel osalevatele noortele töölehed, mida nad täitma pidid. Noortel tuli kirjutada, mida nad on õppinud looduse hoidmise kohta ja mida nad nüüd teisiti teevad. Samal ajal kui kõik töölehti täitsid, saime meie õpetajatega juttu rääkida.

Laulasmaa vene keele õpetaja Sirje Rintsilt saime teada, et sõpruskooli Narvast said nad juhusikult. Laulasmaa kooli sotsiaalpedagoog viis kokku Narva kooli õpetaja ja oma kooli huvijuhi. Mõlemad koolid olid kohe nõus koostööd tegema. Laulasmaal toimuv kohtumine ei olnud noortele esmakordne – nimelt käisid noored juba nädal varem Narvas, kus nad viibisid kokku neli päeva (sama kaua olid külas Narva lapsed ka Laulasmaa koolil). Paljud noored käisid Narvas esmakordselt ja nad olid üllatunud, kui lähedal on Narva kindlusele Venemaa.

Laulasmaal olid õpilaste päevad täis grupitöid. Noorte keeleoskus oli erinev ja seega võis kohati tekkida raskusi arusaamisel, aga muidu olid õpilased sõbralikud ja ikka aitasid üksteist. Rints lisas, et ta väga tahaks samade noortega alustada uut projekti, kuid teisel teemal.

Narva Kesklinna Gümnaasiumi õpetaja Jevgenija Sizova meelest oli projekt huvitav ja noored, kes selles osalevad, sõbralikud.  „Narvas pole noortel üldse eesti keele praktikat, ainult koolitundides. Nad siiski proovivad ja just see noortekohtumine on väga hea start,“  ütles Jevgenia. Talle tundus, et Narva lastele meeldib Laulasmaal, kuna see on uudne kogemus. Narva noored ööbisid kämpingutes ja pidid hakkama saama ilma internetiühenduseta. Esimesel õhtul olevat see nii raske olnud, et üks tüdruk lausa nuttis. Järgnevatel õhtutel käidi mere ääres, mängiti erinevaid mänge ja õpilased ei tahtnud õigel ajal magama jõuda.

Selle aja jooksul, kui me õpetajatega juttu rääkisime, olid õpilased oma töölehed täitnud ja istusid ringi oma mõtteid jagama. Oli tore kuulata, kuidas tõlgiti kõike ümber eesti keelest vene keelde ja ka vastupidi. Õpetajad kusjuures ise ei tõlkinud midagi, vaid noored olid need, kes üksteisele asju selgeks proovisid teha.

Vestsime pisut juttu ka projektis osalenud noortega. Laulasmaa õpilased tunnistasid, et alguses oli neil projektiga ühinemisel olnud ainult üks mõte –  tundidest saab ära. Projekt aga oli huvitav ning intervjuu toimumise hetkeks ei kahetsenud ükski neist selles osalemist. Noored ütlesid, et Narva kooli õpilastega saavad nad hästi läbi, samas on projekt olnud väsitav: hommik algas kohe aktiivse mõttetööga.

Narva noortega suhtlemiseks palusime abi Laulasmaa vene keele õpetajalt, kuna õpilased ei saanud veel väga hästi aru, mida neilt küsiti. Narva noortele meeldis Laulasmaal väga. Ainus mille üle kurdeti oli see, et päevad olid pikad, hommikul kella üheksast kuni kuueni õhtul. Projektis kaasalöömisega olid noored kohe nõus ja nad ütlesid, et  kui võimalus tuleks, siis nad osaleksid veel taolistes projektides.

Kiviõli I Keskkooli 10. klassi noored panid õpetaja Pia Maria Uuetoa eestvedamisel “Noortekohtumiste” programmile alla oma toetava õla. Nimelt külastasid gümnasistid meediaõpetuse kursuse raames noortekohtumiste projekte ning kajastasid seal toimuvat oma reportaažides. Laulasmaa koolis toimuvat noortekohtumist„Loodusega sõbraks“ kajastasid  Marul Paist, Kätlin Sõber ning Steveli Säde.