Jäta navigatsioon vahele

Teksti suurus

Kontrastsus

×

Noortekohtumine Draamaga sõbraks

Sõbrad on oluliseks osaks meie igapäevaelus, sest nende kaudu on meil võimalik õppida ja areneda. Kuigi sõprade leidmine koolikeskkonnas ja lihtsalt kodukandiümbrusest lihtne, siis enamasti piirduvad need suhtlusgrupid vaid ühe emakeelega laste vahel. Noored Tallinnast, Mustamäe Avatud Noortekeskusest, ja Narvast, Narva Täiskasvanute Koolist, soovisid seda aga muuta.

Selle tulemusel valmiski Idee 45 projektikirjutamise töötoa tulemisel projekt “Draamaga sõbraks”, mille eesmärk oli parandada erineva emakeelega Eestis elavate õpilaste omavahelisi suhteid.

Esimene noorte kohtumine pärast kuudepikkus planeerimist ja tegutsemist toimus turismitalus Rabav, kus omanikud Meelis ja Gerli projektis osalejaid sõbralikult vastu võtsid. Metsade keskel, kus internet puudus ja levi oli halb, oli ideaalne koht noortekohtumise korraldamiseks, sest kõik olid aktiivsed ning suhtlesid pidevalt. Motivatsioon säilis, sest linna vahele hulkuma minek polnud reaalsuses võimalik.

Laagrilised Tallinnas ning Tapalt saabusid turismitallu varem ning jõudsid juba tutvuda hoonetega ning magamisasemedki välja valida. Üle sai paitatud koer ja kassidki ning esimesed reeglid majaomanikelt üle kuulatud.

Peatselt oli aga asi nii kaugel, et ka Narva noored pidid bussiga kohale jõudma. Noortes segunesid ootusärevus ja hirm, sest eelarvamused teise emakeelega noortest olid tugevad. Kui aega buss kohale jõudis pühiti kõik varasemad mõtted peast. Bussist astusid välja rõõmsameelsed ja õnnelikud noored, kes paistsid olema valmis kõigiga suhtlema ja sõprust looma.

Edaspidi läks kõik aga sujuvalt. Käigud metsa ja rabajärve äärde suurendasid rõõmu ja tahet, midagi teha ning selle abil võeti läbi ka keerulisemad teemad nagu näiteks kuulamisoskus ja enese arendamine.

Draamaõppe meetotid olid peamised, mille kaudu uusi teadmisi omastati. Selle kaudu oli noortel võimalik näha reaalset konflikti ja otsida sellele lahendust kui ka erinevates olukordades kiirelt reageerida ja lahendust otsida.

Rabavast lahkusid noored ootusärevust täis – Narva on veel ju ees ja siis saab jälle uusi sõpru kohata.

Teine kohtumine toimus Narvas. Juba enne kohale jõudmist käis elav vestlus teemal keda kõige rohkem igatsetakse ja kellega tuba jagada. Noortes oli ilmselge ootusärevus.

Seekord oli põhiteemaks erinevate konfliktide ära tundmine ja nende lahendamine. Pidevalt käis töö gruppides ning koostöö arenes kogu aeg. Noored olid aktiivsed ning julgemad ise tegevusi läbi viima ning leidsid vabal ajal tihti ühiseid mänge, mida koos mängida. Narvast võtsid noored kaasa teadmised ja kontaktandmed, et ka hiljem projekti ajal leitud sõpradega edasi suhelda.

Projekt osutus edukaks. Kallutatud said nii varasemad eelarvamused ning loodud uued kontaktid. Kahe erineva kohtumise käigus õppisid noored erinevate teatriliikide abil kuulamisoskus, konfliktide lahendamist ning leidsid uusi sõpru, kellega varem poleks keelebarjääri tõttu kunagi suhelnud. Noored olid avatud ning arendades enesekindlust tundsid ennast mugavamalt ning jagasid hilistel öötundidel nii muresid kui ka rõõme.

​Noortekohtumiste elluviimist rahastatakse Hasartmängumaksu Nõukogu vahenditest Haridus- ja Teadusministeeriumi, Eesti Noorsootöö Keskuse ja SA Archimedes Noorteagentuuri toel.

Autor: Heli Kukk, 17a

 

Rohkem saate lugeda projekti kohta meie blogis: http://draamagasobraks.weebly.com/

MANKi kodulehel: www.mank.ee

Vaata ka meie videot telepurgis, kus noored räägivad oma kogemustest projektil: https://euroopanoored.eu/telepurk/1500624110/Noortekohtumise-Draamaga-sbraks-2017-video