Jäta navigatsioon vahele

Teksti suurus

Kontrastsus

×

Õpiränne Kreekas: “Diverse Youth Identities”

17.06.2018 – 24.06.2018 toimus Kreekas, Thessaloniki linnas noorsootöötajatele mõeldud koolitus nimega: “Diverse Youth Identities”

Koolituse saatvaks organisatsiooniks on Avatud Ühiskond MTÜ. Koolituse eesmärk oli tuua kokku üliõpilased, noored, vabatahtlikud, õpetajad, õppejõud, koolitajad, õpipoisid, noorsootöötajad, ja haridustöötajad, et arutada ühiselt seksuaalsest orientatsioonist ning LGBT kogukonna õiguste mõtestamisest noorsootöös. Koolituse raames osaleti Kreeka PRIDE festivalil. 

Õpiränne on üheks programmi Euroopa Noored kandvaks ja arendavaks jõuks, sest selle kaudu kujundatakse tulevikku silmas pidades noorsootöö kvaliteeti. See toimub peamiselt läbi rahvusvahelise kogemustevahetuse ning noorsootöötajate täiendkoolituse, aga ka rahvusvaheliste võrgustike ja partnerlussuhete arengu toetamise. Noorsootöötajate õpirände kaudu edendatakse väga erinevaid tegevusvorme – alates diskussioonidest Euroopa noorsoopoliitika päevakorralistel teemadel ja lõpetades konkreetsete projektide teostuseks vajalike partnerlussuhete arendamisega.

Koolitusele tulid kokku 35 osalejat riikidest: Küpros, Bulgaaria, Poola, Leedu, Eesti, Itaalia, Rumeenia, Kreeka, Suurbritannia ja Šotimaa. Avatud Ühiskonna esindajatena osalesid Joonas Voogne, Emile Abou Raad ja Sander Johann Salu

Järgnevalt on võimalik lugeda Joonas Voogne projektikogemust:

Mina olen kaheksateistkümne aastane Tallinna Nõmmme Gümnaasiumi 11. loodusklassi õpilane Joonas Voogne. Olen kohati arglik, kuid väga sõbraliku iseloomuga poisike, kellele meeldib väga tutvuda, vestelda ja aega veeta uute inimestega üle maailma. Vabal ajal tegelen ma enamasti breik-tantsuga ja käin jõusaalis, ent leian ka alati aega sõprade jaoks.

Projekti vältel tegelesime enamasti LGBTQI+ inimeste diskrimineerimisest, vihkamisest ja ebatolerantsusest tekkinud probleemidega ja nende lahti seletamisega. Rääkisime kuidas erinevates riikides on erinevad seadused LGBTQI+ inimeste heaolu tagamiseks ja nende õiguste vähendamiseks. Arutleti erinevatest soolistest tunnustest ja nende väljendamisest, seksuaalsetest orientatsioonidest ja üldistest tolereerimise astmetest. Vähendada sooviti LGBTQI+ inimeste rõhumist ja sellega kaasnevaid ebameeldivusi mida antud inimesed tihti kogema peavad.

Meie päevad algasid hommikusöögiga hotellis, mis lõppes kell üheksa. Pärast seda oli meil üks tund aega, et natuke veel tukastada või ennast päeva jaoks valmis sättida. Kümnest kogunesime hotelli konverentsiruumi kus algasid meie õpingud, mis kestsid kuni kella üheni. Aeg läks õppides väga kiiresti kuna tegelesime põnevate ja erinevate teemadega. Lõunasöök oli meil alati samas kohalikus sööklas kus juba toiduga ei koonerdatud ja kõht sai alati liiga täis.

Pärast lõunat oli meil aega linnas veidi ringi vaadata või ostlemas käia, pärast mida algasid järgmised õpingud, millele järgnes kahe erineva riigi kultuuriõhtu. Põnev ja huvitav oli maitsta teiste maade snäkke ja maiuseid. Peale kultuuriõhtut kogunesime me hotelli fuajeesse, et koos minna kohalikku restorani, mis oli iga kord erinev. Maitsta sai erinevaid Kreeka suupisteid ja roogi, millest üle kõige meeldis mulle kreeka salat ja tsatsiki kaste, mida sai peaaegu igale roale lisada. Kui kõhud täis said liikusime tagasi hotelli, peale mida läksime me enamuse ajast linna peale, et nautida Kreeka imelist võlu. Hiljem suubusime tagasi hotelli, et veeta aega teiste projektil osalejatega või siis oma tuppa magama minna, millega lõppes ka meie päev. Viimastel päevadel saime ka osa paraadist, mis oli väga erakordne kogemus minu enda jaoks. Samamoodi erakordne oli ka tänava pidu, mis leidis aset, nagu nimest aru saab, keset Kreeka tänavat, koos suure rahvamassiga, kes kõik nautisid head muusikat, inimesi ja emotsioone enda ümber.

Projekt jättis kindlasti väga meeldiva ja positiivse mulje, mille põhjustas huvitav teema, millega mul polnud ennem kokkupuudet olnud, kuid loomulikult ka Kreeka road ja toidud, millele ei juba öelda ei saanud.

Projekti teema osas sain kindlasti kõvasti targemaks. Jäid isegi meelde paljud erinevad seksuaalsused, mida oli palju, ja millest ma ainult mõnda enne projektile minekut teadsin. Omandatud teadmisi saan kindlasti enda kasuks ära kasutada, olles üks vähestest, kes antud teemaga on kokkupuutunud Eestis. Veel on mul ka lihtsam enda sõprusringkonnas levitada tolerantsust LGBTQI+ inimeste vastu, keda väga paljud ei tolereeri. Sain ka targemaks teiste kultuuride ja rahvuste osas, millest kõige põnevam oli Bulgaaria oma ilusate rahvariiete ja maastikuga. Perspektiiv projekti teema osas muutus kindlasti positiivsuse suunas. Olin antud teema suhtes juba enne projektile minekut tolerantne, kuid alati tuleb kasuks näha ka maailma nende endi silmist, mis aitas mul neid mõista paremini.

Projekti keskkond oli ülimalt meeldiv. Kõik osalejad andsid oma panuse ja olid igati aktiivsed, mis oli väga meeldiv. Üks osaleja tegi isegi teistele ajutisi tatoveeringuid ja teine pakkus kasutamiseks üle kahekümne erineva lõhnaõli. Enda rahvuskaaslastega olen ma juba ammust aega tuttavad, olles käinud nendega samas põhikoolis, seega saime me väga hästi läbi ja avastasime Kreekat enamuse ajast koos.

Kindlasti soovitan sarnastel projektidel osaleda ka tuttavatel ja sõpradel, et saada nendegagi teemast arutleda ja arvamusi vahetada. Antud teemaga pole kahjuks paljud eestlased kokku puutunud ja enamasti seda ei tolereerita, mida võiks ja saaks muuta, käies antud teemaga seotud projektidel ja ka ise internetist uurides.

Sooviksin veel tänada korraldajaid meeldiva viibimise eest, lõbusaid õpetajaid kes suutsid väga hästi teema lahti seletada ja saatvat organisatsiooni sujuva koostöö eest.