Jäta navigatsioon vahele

Teksti suurus

Kontrastsus

×

Tantsulavastus “Viipekeel kui tants”

Projekt “Viipekeel kui tants” on suunatud kurtidele noortele ja projekti peaeesmärgiks on tantsulavastuse valmimine kurtide ja kuuljate koostöös, kasutades viipekeelt. Kurtidel või kuulmisvaegustega noortel on võimalus projekti raames õppida ja tegeleda tantsimisega noorte tantsuõpetajate-koreograafide käe all. Lõpptulemuseks on viipekeelel põhineva tantsulavastuse kokkupanek, mis põhineb eesti keelsel luulel ja annab võimaluse kurtidel noortel tantsulavastuses tantsida kasutades enda emakeelt.

Projekt on jätk 2013. aasta suvel ja sügisel toimunud Euroopa Noorte projektile “Kogukonnateater kurtidega”, kus kuulmispuudega noored said osaleda teatriõppe laagris ja kurtide kogukonnale olulistest teemadest loodi rakendusteatri lavastus. Teatrilavastus oli hea võimalus läbi loominguliste vahendite ja teatrikeele kõneleda rohkem kurtide kogukonnast ning neile endile olulistest teemadest ühiskonnas. Lavastuse etendamine avalikkusele kasvatas kuuljates inimestes teadlikkust ja kokkupuuteid kurtidega, kes on ometi inimesed meie endi seas ja meie väikeses riigis.

Projekti idee sai alguse esimese projekti edust ja nii korraldajate kui ka osalejate ühisest soovist koos veel midagi etenduskunstide valdkonnas teoks teha. Kaks noort koreograafi Evelyn Uisk ja Kalmer Liimets on lõpetanud TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia tantsukunsti eriala ja soovivad tegeleda ka tantsu õpetamisega. Ühise noortealgatusliku projekti puhul keskendutaksegi liikumisele ja tantsule, kurtide kehalisele eneseväljendusele ja rütmilisele tunnetusele. Tantsulavastus luuakse viipekeele liigutustele ja viipemärkidele tuginedes, esitades publikule luulet viipekeeles ja pakkudes võimalust vaatajatel näha viipekeele ilu ning seda keelt paremini mõista. Koostööd tehakse ka noore andeka muusiku ja heliloojaga Kaarel Kuusk, kes loob juba seatud tantsukavale muusika ja astub lavale koos tantsuharrastajatega.

Kurtide ja vaegkuuljate seas on palju tantsuhuvilisi, kes armastavad väga ka muusikat. Tantsulavastuse ühine loomine ja esitamine on aga esmakordne kogemus. Samuti on uudne kaasaegne tants, loovtants ja improvisatsioon. Tantsulavastus põhineb aga kurtide emakeelel – eesti viipekeelel – mida kurdid väljendavad oma käte ja kehakeele abil. Kurtide füüsiline väljendusrikkus ja viipekeele ilu inspireerisidki koreograafe looma tantsulavastust “Viipekeel kui tants”. Märtsikuu jooksul toimusid tantsu õpitoad Tallinnas, Tartus ja Pärnus, tutvustades tantsu eri liike ja pannes kuulmispuudega eri eas inimesed aktiivselt liikuma. Katsetati viipekeele ja tantsu ühiseid jooni ning jutustati viipekeeles lugusid ja luuletusi. Aprillikuu jooksul toimusid suuremate huvilistega, kokku 12 osalejat, aga tantsuõppelaagrid Viljandis, kus nädalavahetuseti kohtuti. Tantsulaagrites tegeldi juba keskendunult tantsulavastuse osade loomise ja kokku panemisega. Aeg on läinud ruttu mööda ja palju oleks vaja veel harjutada, kuid esietendus on juba käes eeloleval pühapäeval, 17. mail! Osalejad ja tegijad on õhinal ning põnevil, loodetakse, et etendusi tulevad vaatama nii kurdid kui ka kuuljad! Kõik on oodatud nautima tantsulavastust, kaunist viipekeelt ja tutvuma lähemalt kurtide kogukonnaga.

Esietendus 17. mai kell 17 Viljandis, TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia Mustas saalis.

Etendused:

22. mai kell 19 Tallinnas, Vaba Lava Teatrimajas
31. mai kell 18 Tartu Uues Teatris
7. juuni kell 16 Pärnu Kunstide Maja Ärklisaalis
Piletid müügil Piletimaailmas ja kohapeal.

Koreograafia Evelyn Uisk & Kalmer Liimets

Muusika Kaarel Kuusk

Viipekeeletõlge Hele-Riin Karja & Mari-Liis Ungerson

Projektijuht Kristin Viljamaa (projekti korraldaja MTÜ Kultuur aitab hingata)

Liitu üritusega Facebookis ja leia rohkem infot siit.

viipekeel_tantsTule kaasa elama ja tutvuma!
Suur tänu Euroopa Noorte toetusele, et projekt ja unistused teoks saaksid!