Jäta navigatsioon vahele

Teksti suurus

Kontrastsus

×

Tallinna linnavolikogu simulatsioon

14.-17. märtsini oli ligi 120 noorel aega 73 tundi, et lahendada kuus keerulist Tallinna linnas eksisteerivat probleemi. Neljandal päeval kaitsesid need noored, ise esimeste esinemisko-gemuste ootusest pinges, Tallinna linnavolikogu istungisaalis kuues komisjonis oma ideid.

1601074_736060096417813_87287485_nTallinna linnavolikogu simulatsioon toimus sel aastal teist korda, taas Tallinna linna noortevolikogu ja Tegusate Eesti Noorte ühisel ettevõtmisel.

Sündmuse formaat on linnavolikogu töö simuleerimine komisjonides, arutades linnale ja noortele olulisi probleeme, eeskuju on võetud Euroopa Noorte Parlamendis kasutusel olevast struktuurist: esimesel päeval toimuvad tutvumismängud, teisel ja kolmandal ajurünnakud ja arutelu ning neljandal päeval valminud ideedekogu-mike kaitsmine.

Simulatsioon aitab noorel paremini mõista poliitilisi otsustusprotsesse, fraktsioonide tööd volikogus ja paneb neid mõtlema võimaluste peale arendada oma kodulinna ning motiveerib selle arengusse panustama.

MÕTTED TEGUDEKS!

Eriline on see noortealgatus seetõttu, et simulatsioon ei jää ainult simuleerimiseks, vaid parimad ideed saavad ka tänu Archimedese toetusele rahastuse ja viiakse noortevolikogu abiga ellu.

Linnaruumi komisjon tundis muret Tallinna linnahalli seisukorra pärast. Noored asusid tegutsema: 10. mail korraldati linnahalli koristus-talgud, mille käigus korjati selle katuselt kokku sinna kogunenud praht ja sodi. Väiksematel või suurematel talgutel osalemine on võimalus ise midagi oma kätega linnapildis silmanähtavalt paremaks muuta. Samuti on see võimalus kohtuda toredate inimestega ja oma sõpruskonda laiendada.

Noortealgatuste sage komistuskivi on nende kalduvus jääda vaid jutu tasandile, linnaruumi komisjoni noored tegid oma nägemuse teoks. Kindlasti on ressursid mõtete teostamiseks eri piirkondades erinevad, kuid liikuma saab asjad lükata eelkõige sihikindluse ja kindla veendumusega, et see, mida tahetakse teha, on oluline.

Samuti võib juba juunis märgata muutusi linna ühistranspordis – see täitub noorte luulega. Transpordikomisjo-ni eestvedamisel saavad noored mai lõpuni saata luulevõistlusele oma loomingut, millest žürii valitud paremikuga on võimalik tutvuda suvel 50 Tallinna bussis. Linn luuleliseks! Samas komisjonis sündis idee ka simulatsiooni jätkuprojektiks – Tallinna noorte visioonikonverents 2014, kus kõneleksid tuntud poliitikud, bussijuht ja noored ise.

KAS MA OLEN KUNAGI BUSSI JUHTINUD, ET TEAN KIRUDA?

12. mail Von Krahlis toimunud konverents «Buss (v)on Kraavis» leidis Tallinna ühistranspordi suurest süsteemist üles selle olulisima osa – sõitja. Tallinna transpordiameti juhataja Andres Harjo on tabavalt öelnud, et linna ei tule ehitada mitte transpordüe, vaid inimestele. Inimesekeskse lähenemisega oli ka toimunud visioonikonverents, kus võeti fookusesse sõitja õigused ja kohustused. 23-aastase kogemusega bussijuhi Rudolf Kivikingi arvates võiks esimese sammuna häiriva kaasreisija puhul pöörduda bussijuhi poole – rohkem kohest reageerimist, mitte hilisemat pirtsutamist kodus või internetis.

Tavaliseks muutunud olukorrale, kus buss paneb otse inimese nina ees uksed kinni, andis bussijuht vähem teada oleva selgituse: külgpeeglitest on jooksvat inimest näha vaid kahe-kolme meetri kaugusele. Seega ei pruugi bussijuht kürustavat inimest üldse mitte märgata ja kurjustamisel pole mõtet. «Kas olen kunagi bussi juhtinud, et tean kiruda?»

Tänu simulatsioonüe ja positiivset indu täis Tallinna noortele saab peagi bussides nautida värskeid noorte luuletusi, puhtamat linnahalli ja, kes teab, ehk kunagi ka paremat transpordi ta-gasisidesüsteemi või linna tasuta ühistranspordi WiFit.

Loe Õhtulehest linnahalli koristustalgutest.

Allikas: Postimehe lisaleht “Noor tegija”
Autor: Kea Kruuse, Tallinna noortevolikogu